Penthouse, czyli synonim luksusu

penthouse warszawa olsztyn gdańsk

Ekskluzywna nieruchomość w Warszawie czy Krakowie, to dla właściciela symbol sukcesu. Bo nie każdego przecież stać, żeby za mkw. zapłacić czasami grubo ponad 30 tys. złotych. Ważne jest jeszcze jedno pytanie: kiedy tak naprawdę możemy powiedzieć, że mieszkanie rzeczywiście jest apartamentem?


Penthousy bardzo często opisuje się ogólnie jako luksusowe mieszkania znajdujące się na najwyższych piętrach apartamentowców. Ale to tylko skrawek prawdy. Zapewne większość ekspertów ds. rynku nieruchomości zgodzi się z tym, że pojęcie „apartament” w ogóle jest jednym z najczęściej nadużywanych w branży. Zdaniem specjalistów, prawdziwy apartament cechuje się przede wszystkim prestiżową lokalizacją (jest dobrze skomunikowany, znajduje się w pobliżu centrów kultury i rozrywki oraz na przykład parków), tarasem widokowym na dachu, pełną ochroną budynku, małą liczbą lokali na piętrze, miejscami parkingowymi dla gości, podjazdem dla taksówek, windą, basenem czy spa w budynku, a nawet usługami, takimi jak chociażby opieka nad zwierzętami.

 

d20171de9ab329f9b6adf407a5f6a04f


Szukając apartamentu nie zapominaj o rynku wtórnym

Jak dodaje też Arkadiusz Wojciechowski, dyrektor zarządzający Poland Sotheby’s International Realty, samo mieszkanie powinno mieć minimum 100 mkw., 3 metry wysokości, kilka łazienek, garderobę, balkon, a także – co bardzo ważne – podział lokalu na część dzienną i nocną. Luksusowy apartament powinien być też dobrze wyciszony i wykonany z materiałów najwyższej jakości. Nie bez znaczenie jest też to, spod pióra jakiego architekta pochodzi sam projekt budynku. Im bardziej znane nazwisko, tym większy prestiż.

Wojciechowski jako przykład najbardziej prestiżowych apartamentowców w kraju podaje Złotą 44 i Apartamenty Huculska 5 w Warszawie. – Pierwszy budynek wrócił na rynek i jesienią ożywiła się sprzedaż. Inwestycja wróciła w nowej odsłonie. Zaproponowano nowe wykończenie przez londyńską firmę, nowy cennik i jeśli ktoś kiedyś interesował się tą inwestycją, to warto, by odświeżył sobie informacje. Huculska 5 to z kolei kameralny budynek na Mokotowie, położony blisko parku z widokiem na Skarpę Warszawską – mówi.

I dodaje: – Ale w temacie nieruchomości luksusowych i apartamentów warto mówić też o rynku wtórnym. Są bowiem np. lokalizacje, gdzie podaż jest minimalna, a chętni do zakupu zawsze się znajdą. W Warszawie to okolice Łazienek, chociażby ulica Parkowa czy popularna Aleja Róż. Tutaj raczej się nie buduje nic nowego, więc trzeba monitorować też rynek wtórny.


Apartament w neobarokowym pałacu? Czemu nie!

Co zrozumiałe, najwięcej apartamentowców z prawdziwego zdarzenia znajdziemy w stolicy, ale na ciekawe oferty można natrafić także w Krakowie i Trójmieście. Na skraju krakowskich Błoń, z widokiem na Wawel powstał Park Club. Nad morzem przede wszystkim warto wspomnieć o La Playa Palace w Sopocie, gdzie apartamenty w neobarokowym pałacu liczą nawet ponad 300 mkw. Budynek mieści się bardzo blisko morza. Tuż obok powstał z kolei La Playa Apartaments z ok. dwudziestoma „zwykłymi” apartamentami.

Ceny najlepszych apartamentów w naszym kraju nie należą oczywiście do najniższych. – Poza Warszawą komfortowe mieszkania, które można nazwać apartamentami, kosztują od 8 do 9 tys. złotych za mkw., w Warszawie średnio od 12 do 13 tys. złotych za mkw. Przykładowo w Warszawie 100-120 metrowy apartament to wydatek około 1,5 mln złotych. Górnej granicy oczywiście nie ma i w poszczególnych miastach znajdziemy mieszkania nawet znacznie droższe. W ubiegłym roku najdroższym apartamentem jaki sprzedano, było wykończone mieszkanie na Parkowej w Warszawie kosztujące 34 tys. złotych za mkw. – wspomina Arkadiusz Wojciechowski.

 

penthouse warszawa gdańsk olsztyn ekskluzywne

Rynek luksusowych nieruchomości rozkręca się

Rynek luksusowych nieruchomości w Polsce w porównaniu do krajów Europy Zachodniej wciąż jednak dopiero się rozwija. Mimo to, według ubiegłorocznego raportu KPMG i REAS pt. „Rynek nieruchomości luksusowych w Polsce”, w grupie najbogatszych Polaków, którzy zarabiają miesięcznie ponad 20 tys. złotych brutto, ok. 60 proc. deklaruje już posiadanie luksusowej nieruchomości. Autorzy raporty przewidują, że w perspektywie najbliższych lat, rocznie będzie u nas kupowanych ponad 250 apartamentów. Obecnie takich transakcji jest zawieranych ok. 160-180.

W latach 2009-2014 wybudowano w Polsce ponad 6 tys. apartamentów, ale tylko około tysiąca z nich można zaliczyć do grona apartamentów luksusowych. Zdecydowania większość z nich oferowana jest wyłącznie w stanie deweloperskim. Według raportu, w Polsce najdroższe apartamenty najczęściej kupują osoby między 40 a 50 rokiem życia. Zwykle są to prywatni przedsiębiorcy oraz osoby zajmujące najwyższe kierownicze stanowiska.