Najbardziej prestiżowe adresy w Warszawie, Krakowie, Trójmieście

ekskluzywne mieszkania na sprzedaż

W Polsce nie doczekaliśmy się jeszcze wprawdzie ulicy pokroju słynnej nowojorskiej Piątej Alei, ale i u nas nie brakuje okolic, gdzie za kupno mieszkania lub wynajem lokalu trzeba zapłacić naprawdę bardzo duże pieniądze. Sprawdziliśmy, przy jakich ulicach w Warszawie, Krakowie i Trójmieście za ekskluzywne nieruchomości trzeba zapłacić najwięcej.  

 

Każde największe miasto ma okolice uchodzące za na najbardziej prestiżowe, gdzie kupno mieszkania, domu lub prowadzenie biznesu uznawane jest za symbol sukcesu. Sukcesu finansowego oczywiście, bo cena metra kwadratowego przy takiej ulicy jest zwykle kilkukrotnie wyższa od przeciętnych cen nieruchomości w danym mieście. Tak samo sytuacja wygląda przy typowo handlowych ulicach, gdzie mieszczą się lokale usługowe. Za obecność w wyjątkowym, modnym, eksponowanym miejscu, trzeba zapłacić czasami bardzo dużo. Dzisiaj postanowiliśmy przyjrzeć się, jak wygląda rynek najbardziej prestiżowych ulic w stolicy, Krakowie i nad morzem. Jeśli ktoś z Was planuje zakup nieruchomości za nieco większe pieniądze lub szuka atrakcyjnego miejsca dla swojego biznesu, koniecznie powinien to przeczytać.

 

Ulica Świętojańska wciąż na czele

Co zrozumiałe, najwięcej najdroższych ulic niezmiennie od lat znajduje się w Warszawie. To tam – według raportów – przy zakupie nieruchomości czy uiszczaniu czynszu, trzeba najgłębiej sięgnąć do kieszeni. W niektórych przypadkach nawet bardzo głęboko. Według autorów ubiegłorocznego rankingu Cenatorium (firma zajmująca się badaniem poziomu cen nieruchomości – red.) na pięćdziesiąt najdroższych ulic w stolicy, pierwsze miejsce przypadało ul. Świętojańskiej, czyli jednej z najbardziej znanych uliczek Starego Miasta. Tam średnia cena ofertowa za mkw. mieszkania z rynku wtórnego to 18,2 tys. złotych. Kolejne czołowe miejsca w zestawienia obejmują ulice Bitwy pod Rokitą (17,8 tys.), Kruczkowskiego (17 tys.), Nowy Świat (16,7 tys.), Krzywe Koło (16,6 tys.), Biały Kamień (16,3 tys.), Leszczyńska (16,2 tys.), Okólnik (16,1 tys.), Sułkowicka (15,8 tys.), Kopernika (15,1 tys.), Bagno (15 tys.), Górskiego (14,7 tys.), Plac Zamkowy (14,5 tys.) (…).

Gdyby jednak brać pod uwagę nie ofertową, ale transakcyjną cenę za mkw., to czołówka wygląda już następująco: Kopernika (26 tys.), Wybrzeże Kościuszkowskie (19,9 tys.), Leszczyńska (16,4 tys.) rynek Starego Miasta (15,8 tys.), Kruczkowskiego (14,9 tys.), Bitwy pod Rokitą (14,7 tys.), Biały Kamień (14,1 tys.), Sułkowicka (14 tys.), Chodkiewicza (13,6 tys.), Krzywe Koło (12,8 tys.). Nic więc dziwnego, że – według jednego ze znalezionych ogłoszeń – za 150-metrowe mieszkanie na rynku Starego Miasta w kamienicy z końcówki lat 40. sprzedający oczekuje 3,5 mln zł. Średnio prawie 400 tys. zł trzeba tam zapłacić z kolei za ciasną kawalerkę. Ale czego nie robi się, żeby mieszkać w historycznym centrum stolicy.

 

jak sprzedać apartament

 

Warto również rzucić okiem na coroczny raport Cushman&Wakefield „Main Streets Across The World 2015/2016”, w którym tradycyjnie skupiono się na ulicach handlowych z najwyższymi czynszami na świecie. W ogólnoświatowym rankingu pierwsze miejsce zajęła Górna Piąta Aleja w Nowym Jorku, gdzie za mkw. trzeba zapłacić rocznie blisko 34 tys. euro. Badanie przeprowadzono również tradycyjnie w Polsce. W naszym przypadku najwyższy czynsz trzeba zapłacić na Warszawie na Nowym Świecie – dokładnie 1020 euro za mkw. rocznie. Kolejne miejsca w przypadku stolicy zajmują ulice Chmielna (840 euro), Marszałkowska (720 euro), Plac Trzech Krzyży (696 euro) i Aleje Jerozolimskie (564 euro). I faktycznie trudno dziś znaleźć lepszy adres do prowadzenia działalności gospodarczej. Chętnych jest na taką lokalizację więcej niż powierzchni handlowej.

Na czołowych pozycjach we wspomnianym raporcie Cushman&Wakefield są również dwie ulice w Krakowie, czyli w drugim najdroższym mieście w Polsce pod względem cen nieruchomości. Tam za najdroższą ulicę uznano Floriańską, gdzie rocznie za mkw. trzeba zapłacić 864 euro (600 euro to z kolei stawka za wynajem lokalu bezpośrednio na krakowskim rynku).

 

Apartamenty z pierwszej ligi

Jeśli chodzi natomiast o kupno mieszkania na rynku wtórnym, według ostatnich danych rynkowych ceny w przypadku ul. Floriańskiej wahają się średnio od 13 do 18 tys. złotych, ale można znaleźć też ogłoszenia, gdzie cena ofertowa wynosi np. ponad 22 tys. złotych. Dlatego np. – jak czytamy w jednej z ofert – za niespełna 100-metrowe mieszkanie na drugim piętrze trzeba zapłacić ponad 2 mln złotych. Oferty dotyczące tego miejsca warto jednak bardzo dokładnie przestudiować, bo jest ich niemało.

Przed trzema laty ranking najbardziej prestiżowych adresów – głównie chodziło o apartamenty – przygotowali z kolei eksperci Lion’s Bank i Lion’s House. Pierwsze miejsce w przypadku Krakowa, gdzie im bliżej serca rynku tym drożej, zajęły apartamenty Angel Wawel. Dalej sklasyfikowane zostały: Apartamenty Nadwiślańskie, Apartamenty Kasztelańskie, Browar Lubicz, Garden Residence, Apartamenty z Ogrodu, Noble Residence, Apartamenty przy Bulwarze, Lofty w Młynie i Pałac Dunajewskich (w momencie przygotowywania raportu część z nich było jeszcze na etapie realizacji). W przypadku Warszawy pierwsza dziesiątka wyglądała następująco: Rezydencja Opera, Drewniana 9, Mokotowska 8, Cosmopolitan, Morskie Oko, Villa Monaco, Multico Residence, Rezydencja Foksal, Złota 44 i Śniegockiej Residence.

 

lofty penthousy na sprzedaż

 

Tę samą listę we Wrocławiu otwiera Sky Tower, czyli jeden z najwyższych budynków w kraju. W przypadku tego miasta kolejne najbardziej prestiżowe adresy, to Ovo Apartments, Zielona Etiuda, Marina I i II, Apartamenty Dąbie, Lofty Platinum, Rezydencja Piasek, Concerto Verona, ING Thespian, a także Rezydencja Borek. A tu Poznań: Elite Garbary Residence, Towarowa 41, Warzelnia, Ville Sołackie, Nowe Chwaliszewo, Kasztanowa Aleja, Osiedle Naramowice, Nowa Sienna, City Park, Nowy Grunwald.

 

Morze na wyciągnięcie ręki kosztuje niemało

Ma czym skusić także Trójmiasto. Tam według autorów badania Lion’s House i Lion’s Bank najbardziej prestiżowym adresem można było nazwać Lighthouse w Gdyni. Kolejne miejsca to: Sea Apartments, Symfonia Residence (Gdańsk), Kwartał Kamienic (Gdańsk), Aquarius (Sopot), Silver House (Gdynia), Sea Towers (Gdynia), Nadmorski Dwór (Gdańsk), Nowe Orłowo (Gdynia) i Oliwia Park (Gdańsk).

W przypadku Trójmiasta, do najdroższych ulic niezmiennie od lat należą Bohaterów Monte Cassino w Sopocie, Świętojańska w Gdyni oraz Długa w Gdańsku. Zacznijmy od Sopotu. Gdybyśmy chcieli kupić mieszkanie z rynku wtórnego na słynnym „Monciaku”, za mkw. trzeba byłoby zapłacić średnio od 13 do 20 tys. zł. Jeśli się nam poszczęści, za ok. 70-metrowe mieszkanie zapłacimy ok. miliona złotych. Jedna z najdroższych ofert, jaka pojawiła się w ostatnim czasie na rynku, mówiła jednak aż o 25 tys. zł za mkw. Stawka ta dotyczyła zaledwie 38-metrowego mieszkania w bloku z 2013 r. Byłby to więc wydatek rzędu prawie 970 tys. zł za kawalerkę. Ale za to z jakim widokiem. W tym samym bloku można było też nabyć 52-metrowe mieszkanie za ponad 1,2 mln zł.

Ul. Świętojańską w Gdyni słusznie nazwano kiedyś salonem handlowym miasta. Trudno się z tym nie zgodzić, bo gdzie się tam nie ruszymy, napotykamy na drogie sklepy z bardzo często ekskluzywnym asortymentem. Wszystko to oczywiście przekłada się na ceny mieszkań, nawet jeśli mieszczą się one w wysłużonych kamienicach. Rozstrzał cenowy za mkw. jest tam spory. Można znaleźć mieszkanie w gorszy stanie za 5-7 tys. zł. Dla przykładu, za 70-metrowe mieszkanie do remontu w kamienicy z lat 30. Trzeba zapłacić ok. 600 tys. zł. Ale dobrą lokalizację i stan trzeba już zapłacić 13-15 tys. zł. Tak jest chociażby w przypadku mieszkania w apartamentowcu z 2016 r. Za 65 mkw. trzeba wyłożyć prawie milion złotych.

 

Sąsiedztwo historycznych kamienic nie jest tanie

Jeśli chcielibyśmy kupić mieszkanie w jednej z kamienic przy ul. Długiej w Gdańsku, znalezienie oferty za mniej niż 10 tys. zł za mkw. graniczy z cudem. Nic dziwnego, skoro mówimy o miejscu, gdzie najstarsze zabudowania pochodzą z X wieku, a dawniej przy tzw. drodze królewskiej mieszkały najbardziej zamożne gdańskie rody. Najbardziej znane kamienic przy tej ulicy to m.in. Dom Uphagena, Dom Ferberów, Lwi Zamek, Dom Czirenbergów i Dom Schumannów.

Za mkw. mieszkania przy ul. Długiej trzeba zapłacić średnio 11-15 tys. zł. Dlatego chociażby za 67-metrowe mieszkanie w kamienicy z pierwszej dekady XX wieku trzeba zapłacić ok. 900 tys. zł, a za 32-metrową kawalerkę (lata 50.) tuż przy słynnej Złotej Bramie, 600 tys. zł. Na ul. Długiej sporo kosztuje także koszt wynajęcia lokalu użytkowego. Niektórzy właściciele miesięczny wynajem sporego lokalu np. pod sklep wyceniają na 22-25 tys. złotych.