Najbardziej ekskluzywne lofty w Polsce

lofty penthouse ekskluzywne

Jednym z elementów luksusowej oferty nieruchomości są także lofty, chociaż ich historia w naszym kraju jest stosunkowo krótka. Nowoczesnych mieszkań znajdujących się w dawnych fabrykach i magazynach nie ma może nad Wisłą wiele, ale niektórym warto się przyjrzeć.  


Chociaż w Londynie czy Stanach Zjednoczonych pierwsze lofty powstawały już po drugiej wojnie światowej, to do naszego kraju moda ta na dobre dotarła zaledwie kilkanaście lat temu. Aby mieszkanie można było jednak w ogóle nazwać loftem, musi ono spełniać dwa podstawowe warunki: znajdować się w poprzemysłowym budynku oraz mieć dużą powierzchnię. Chociaż niektórzy deweloperzy lubią tak określać nawet mniejsze metrażowo lokale.

 

Osiedle loftów, czyli miasto w mieście

Jedne z pierwszych tego typu luksusowych mieszkań pojawiły się w Łodzi, gdzie zaadaptowano na nie XIX-wieczną fabrykę Karola Scheiblera. Przy ulicy Tymienieckiego, w budynku dawnej przędzalni, powstało ponad 420 apartamentów jedno-, dwu- i trzypoziomowych o powierzchni od 30 do 180 mkw. Budowa była przedstawiana jako jedyna taka inwestycja w Polsce, dlatego od początku towarzyszyło jej bardzo duże zainteresowanie. Tego zabrakło jednak, kiedy przyszło do sprzedaży tych nie tanich przecież mieszkań. Zakończyło się, niestety, na upadłości inwestora i przejęciu kompleksu przez syndyka. Teraz to on zajmuje się sprzedażą loftów (chętni wciąż mogą zgłaszać się do przetargów). Łódzkie lofty, mimo burzliwych losów, zdążyły jednak wygrać nawet kilka prestiżowych nagród w konkursach architektonicznych.

 

lofty warszawa

 

Centrum Praskie Koneser będzie w pewnym sensie miastem w mieście. Luksusowy kompleks realizowany jest na 5-hektarowej działce na Starej Pradze, przy ulicy Ząbkowskiej. Inwestycja polega na rewitalizacji historycznej Warszawskiej Fabryki Wódek (finalnie ma tam powstać zresztą muzeum poświęcone temu mocnemu trunkowi) oraz budowę nowych budynków. Wyjątkowość centrum podkreśla również to, że w okresie międzywojennym działać zaczęła w tym miejscu Mennica Państwowa. Monety bito tam aż do drugiej wojny światowej. Według zapowiedzi inwestora, nowoczesne centrum ma łączyć w sobie funkcje mieszkaniową, handlową i kulturową. Tylko samej powierzchni biurowej zaplanowano tam ponad 25 tys. mkw., nie zabraknie też centrum eventowo-konferencyjnego.

 

Hard loft i soft loft – co to takiego?

Mówiąc o luksusowych loftach, warto jednak znać ich kluczowy podział na tzw. hard i soft lofty. Pierwszy oznacza nic innego, jak oryginalne, pofabryczne mieszkania. Takich jednak w naszym kraju wciąż nie ma za wiele. Na fali zainteresowania loftami, kilku deweloperów budowało soft lofty, czyli nowe budynki zaprojektowane tak, by część mieszkań przypominało lofty, np. wysokością lokali czy przemysłowym designem. Przykładem takich inwestycji są Qbik dewelopera Ghelamco lub sPlace Park firmy Layetana. Charakter mieszkań w tych projektach jest trochę podobny do loftów, ale podobny to nie znaczy, że taki sam. Po początkowym boomie na lofty, m.in. w Łodzi, popyt na nie osłabł, ale dobrze zlokalizowane i zaprojektowane inwestycje znajdują swoich nabywców.

Warto również też zwrócić uwagę na olsztyńskie Koszary Park, gdzie inwestor wybudował lofty z myślą głównie o przedsiębiorcach. Kompleks przy ulicy Marka Kotańskiego, w bliskim sąsiedztwie Dworca Zachodniego, powstał w zrewitalizowanych koszarach artylerii z 1880 roku. Na segmenty typy loft został podzielony budynek dawnej stajni. Lokale pod działalność gospodarczą mają powierzchnię od 72 do blisko 150 mkw.

 

penthouse lofty ekskluzywne

 

Nie tylko Łódź czy Warszawa doczekały się loftów

Ale inwestorzy decydują się na budowę loftów nie tylko w dużych miastach. Przykładem takiej luksusowej nieruchomości, poza dużą aglomeracją, jest niewiele ponad 40-tysięczny Żyrardów. Tam mieszkania powstały w XIX-wiecznej przędzalni, najstarszym budynku dawnych Zakładów Lniarskich „Polski Len”. Łącznie powstało tam kilkadziesiąt loftów. Największy ma ponad 300 mkw.  Podczas realizacji inwestycji, w budynku zachowano najbardziej wartościowe elementy architektury postindustrialnej.

Lofty nie są dla każdego nie tylko z powodu swojego nieco surowego wyglądu i stylu, ale także wysokiej ceny. Dla przykładu w Warszawie za metr kwadratowy takiego mieszkania trzeba zapłacić 6-7 tys. złotych, ale za te najbardziej luksusowe nawet znacznie więcej. Zdaniem ekspertów, rynek loftów w Polsce w dalszym ciągu pozostanie niszowy, ale będzie miał swoich amatorów.