Ile kosztują luksusowe nieruchomości nad morzem

lofty penthousy na sprzedaż

Pewnie wielu z nas podczas wakacji nad Bałtykiem zadawało sobie pytanie, czy może warto byłoby kupić w przyszłości mieszkanie lub domek na morzem? Tym bardziej, że luksusowych nieruchomości, nie tylko w Trójmieście, nie brakuje. Warto jednak pamiętać, że nawet ceny mieszkań na rynku wtórnym bywają tam wyższe niż w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu.    

 

Ekskluzywne nieruchomości na sprzedaż – spacerując po nadmorskim miastach i miasteczkach, takich ogłoszeń można znaleźć całkiem sporo. Jedni zainteresowani są kupnem mieszkania na letni wypoczynek z myślą o swojej rodzinie, inni z kolei o zarabianiu na ich późniejszym wynajmie turystom. Ponieważ sezon wakacyjny w pełni, postanowiliśmy przeanalizować średnie ceny nieruchomości właśnie nad naszym rodzimym Bałtykiem.

 

Jurata i Jastarnia tradycyjnie w czołówce  

Biorąc pod uwagę rynek wtórny, najdrożej za mkw. mieszkania zapłacimy w Jastarni, średnio ok. 18-20 tys. zł. Analizując aktualne oferty sprzedaży nieruchomości, drugą najdroższą lokalizacją jest położona zaledwie kilka kilometrów dalej Jurata. Tam średnia cena za mkw. na rynku wtórnym to 15-17 tys. zł. Nieco taniej, ok. 12-13 tys. zł kosztuje mkw. mieszkania w Międzyzdrojach i Helu. Jeśli nie chcemy jednak wydawać tak dużych pieniędzy za mieszkanie blisko morza, warto rozejrzeć się za własnym M w samym Trójmieście. Średnie ceny są tam niższe od wspomnianych lokalizacji. Według kalkulatora cen mieszkań na rynku wtórnym serwisu domiporta.pl, w lipcu średnia cena mkw. w Gdańsku wynosiła 6326 zł, Gdyni 6723 zł, najdrożej jest w Sopocie, gdzie średni koszt mkw. to 11661 zł. Jak widać, ceny w drogim Sopocie są wyższe od średnich cen warszawskich (8783 zł), krakowskich (7097 zł) czy wrocławskich (5873 zł). Co ciekawe – według wyliczeń domiporta.pl – o ile kupno domu w Gdańsku czy Gdyni wciąż jest tańsze niż w Warszawie, to za mkw. w Sopocie trzeba zapłacić średnio już 10284 zł (przy 6574 zł w stolicy).

 

lofty penthousy na sprzedaż

 

– Jeśli chodzi o Gdańsk, widać spore ożywienie rynku zwłaszcza w segmencie mieszkań dwupokojowych do 250 tys. zł – mówi Monika Krajewska, specjalistka ds. sprzedaży mieszkań gdańskiego oddziału Freedom Nieruchomości. – W Gdańsku, w dzielnicach takich jak Stogi, Przeróbka, Wrzeszcz czy Przymorze, większość mieszkań kupowanych jest pod inwestycje. Mamy też wielu klientów, którzy wolą kupić mieszkanie i spłacać kredyt, niż płacić za wynajem mieszkania dla studiującego dziecka. Zwłaszcza, że o wynajem mieszkania w dobrym standardzie i rozsądnej cenie jest z tygodnia na tydzień coraz trudniej.

Jak dodaje, klienci chcący kupić mieszkanie pod inwestycje, wybierają głównie Gdańsk. Nie bez znaczenia jest fakt, że w raportach z rynku nieruchomości Gdańsk nieprzerwanie zajmuje wysokie miejsca wśród miast, w których jest największa stopa zwrotu. Związane jest to głównie z coraz większą ilością turystów w sezonie letnim i corocznym napływie kolejnych roczników studentów.

Segment apartamentów to oczywiście dużo większy wydatek. – W Trójmieście cena jest uzależniona od odległości do morza. Prym wiodą Sopot, Gdynia Orłowo i Gdynia Śródmieście, gdzie średnią cenę windują apartamenty z Sea Towers. W Gdańsku najdroższą dzielnicą jest Jelitkowo. Wśród mieszkań w przedziale 20-40 tys. zł za mkw. znajdują się również nieruchomości z Jastarni i Juraty. Jednak mówimy tu o apartamentach, w tych samych dzielnicach czy miastach możemy oczywiście znaleźć mieszkania w podwyższonym standardzie za połowę niższą cenę – przypomina Monika Krajewska.

 

lofty nad morzem

 

Jak mówi Joanna Jażdżewska, dyrektor Freedom Nieruchomości w Gdyni, w ostatnim czasie można zaobserwować wyraźny wzrost popytu na nadmorskie apartamenty. – Wzrost popytu przewidzieli dawno deweloperzy, którzy budują nowe apartamenty, jak i kupują kolejne grunty pod inwestycje. Najdroższe w Trójmieście są apartamenty w nowych inwestycjach pasa nadmorskiego Gdyni, Gdańska i Sopotu. Rok do roku na zainteresowaniu mieszkaniami zyskuje Gdynia, gdzie niedługo rozpocznie się rozbudowa nabrzeża, powstaną też apartamenty nad samym morzem – wyjaśnia Jażdżewska.

 

Mieszkania poszukaj też poza sezonem

Według wyliczeń analityków rynku nieruchomości, w ciągu ostatniego roku średnie ceny ofertowe za mkw. mieszkania w Gdańsku wzrosły o ok. 2 proc., ale już w przypadku Gdyni i Sopotu nieznacznie się one zmniejszyły.

Planując kupno nieruchomości nad morzem warto jednak pamiętać, że w samym okresie wakacyjnym mieszkania często drożeją. Trudno się temu dziwić, właściciele chcą jak najbardziej skorzystać na wzmożonym zainteresowaniu nadmorskimi nieruchomościami, a te największe jest właśnie latem. Dlatego jeśli chcemy kupić własne M, warto rozglądać się za nim także poza sezonem. Pozwoli nam to być może trochę zaoszczędzić.